Złoto na jęczmień na oku

Złoto na jęczmień na oku
5 (100%) 9 głosów
Istnieje przekonanie, że wiele mniejszych dolegliwości możemy wyleczyć sposobami stosowanymi przez nasze babcie. Wiele z nich nie ma uzasadnienia naukowego, ale okazują się skuteczne. W pewnym stopniu dotyczy to także jęczmienia na oku.

Jęczmień oka

Ropień powstały na powiece przypomina swoim kształtem ziarno zboża, stąd jego nazwa. Najczęściej jest to infekcja bakteryjna, wywołana gronkowcem lub innym drobnoustrojem. W efekcie na powiece pojawia się ropień, obejmujący jeden lub kilka gruczołów łojowych powieki, od tego zależy jego wielkość.

Jęczmień najczęściej pojawia się na powiece zewnętrznej, znacznie rzadziej na wewnętrznej, może mieć także tendencje nawracające. W obu ostatnich przypadkach wymaga leczenia okulistycznego.

Przyczyny jęczmienia na oku

Główną przyczyną jęczmienia na oku jest infekcja bakteryjna. Najczęściej dochodzi do niej w okresie osłabionej odporności organizmu w czasie innej infekcji, wzmożonego wysiłku związanego z nauką lub pracą. Często wtedy przecieramy oczy, nie zawsze pamiętając o dokładnym umyciu rąk. Przyczyną mogą być również soczewki kontaktowe, które są niedokładnie dezynfekowane.

Objawy jęczmienia

Pierwszym zwiastunem stanu zapalnego jest swędzenie powieki, potem jej zaczerwienienie i wreszcie pojawia się bolący ropień. Przez kilka dni „dojrzewa”, następnie pęka i ropień ulega opróżnieniu, dolegliwości stopniowo ustępują. Trwa to przeważnie kilka dni.

Leczenie jęczmienia

Zwykły jęczmień nie wymaga specjalnego leczenia, wystarczą krople do oczu lub maść zmniejszająca dolegliwości swędzenia i bólu. Inaczej jest w przypadku jęczmienia nawracającego lub jęczmienia na powiece wewnętrznej. Najlepiej jest wtedy pobrać wymaz i wykonać posiew. Wyniki badania pozwolą na dokładne określenie źródła zakażenia i dobranie odpowiedniego antybiotyku.

Tylko w przypadku jęczmienia wewnętrznego lub gradówki (przewlekła postać) może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna.

Złoto na jęczmień na oku

Z jęczmieniem jest trochę tak, jak z katarem – musi potrwać parę dni i leczenie nie ma na to wpływu. W przypadku jęczmienia musi on dojrzeć, a ropień się opróżnić.

Proces dojrzewania ropnia na powiece zwiększa wydzielanie ciepła, dlatego na jęczmień często stosujemy ciepłe okłady z herbaty lub ziół. Pod ich wpływem jęczmień dojrzewa i pęka, a wydzielina usuwana jest na zewnątrz.

Wiele osób uważa, że złoto na jęczmień w oku to skuteczna metoda pozbycia się uciążliwego ropnia. Nie ma naukowych dowodów na szczególne oddziaływanie złota w przypadku infekcji bakteryjnych, tym bardziej, że złoto trudno zachodzi w reakcje z czynnikami zewnętrznymi.

Przekonanie to prawdopodobnie wynika z właściwości termicznych złota. Nawet krótkie pocieranie powoduje wzrost jego temperatury, a tym samym przyśpiesza dojrzewanie jęczmienia.

Stosując złoto na jęczmień oka trzeba pamiętać o wcześniejszej jego dezynfekcji, zanieczyszczone może być przyczyną groźnego wtórnego zakażenia.

Jeżeli pocieranie złotem nie pomoże i nie zlikwiduje jęczmienia, to na pewno mu nie zaszkodzi. Po prostu trzeba poczekać, aż jęczmień sam ustąpi.

3 replies on “Złoto na jęczmień na oku”

 1. Gorgoń pisze:

  a ja mam w duszy, że nie ma naukowych dowodów że złoto nie ma wpływu na jęczmień, bo dla mnie liczy się tylko i wyłącznie jedna rzecz: SKUTECZNOŚĆ. A skoro złoto działa na jęczmień, to nie ma znaczenia co w naukowych bajaniach wyszło i koniec kropka.

 2. studencik pisze:

  No właśnie o to chodzi, że wszyscy by chcieli od razu czarno na białym matematycznie coś wyliczyć. A, że działa, że jęczmień znika, że coś tam się dzieje… To nikogo nie obchodzi, nikt na to nie zwraca uwagi. Przecież nieważne co mówią ludzie, ważne że naukowcy tego nie potwierdzają…

 3. asdf pisze:

  “bo dla mnie liczy się tylko i wyłącznie jedna rzecz: SKUTECZNOŚĆ”
  a podzielisz się z nami tym, w jaki sposób mierzyłeś tę skuteczność?

  “A, że działa, że jęczmień znika, że coś tam się dzieje… To nikogo nie obchodzi”
  katar też znika po paru dniach, co nie znaczy że jak w tym czasie zatańczę na lewej nodze i zjem kupę nietoperza to że właśnie to pomogło mi na katar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 8 = 1