Ureaplasma urealyticum – charakterystyka

Zakażenia układu moczowo-płciowego są najczęstszymi infekcjami pojawiającymi się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Wynika to z wrażliwości narządów rozrodczych na wszelkiego rodzaju bakterie. Jedną z nich jest ureaplasma urealyticum, która nieleczona może powodować poważne powikłania

Przyczyny zakażenia 

Ureaplasma urealyticum to patogen, który potrafi zagnieździć się nawet u 3/4 aktywnie seksualnie mężczyzn i kobiet. U dzieci wirus ten kolonizuje się bardzo rzadko ze względu na małą ilość dróg zakażenia. Prócz układu moczowego, wirus potrafi bytować także w układzie oddechowym. Istnienie patogenu w organizmie człowieka, a zwłaszcza w drogach moczowo-płciowych prowadzi do zapalenia cewki moczowej oraz do ostrej postaci zapalenia nerek. Rozmnażanie wirusa może powodować rozwój infekcji w górnych obszarach narządów rodnych. U mężczyzn ujawnia się w postaci zapalenia cewki moczowej, natomiast u kobiet przyczynia się do powstawania procesów zapalnych w obrębie szyjki macicy. Na tym etapie, pacjent jest zobowiązany podjąć leczenia, by uniknąć poważnych, a czasem nieodwracalnych zmian.

Objawy zakażenia

Zakażenie wirusem ureaplasma urealyticum nie wywołuje tylko objawów w obrębie układu płciowego. To specyficzny gatunek wirusa, który może być czynnikiem powodującym następujące choroby: zapalenie atypowe płuc, ostry zespół cewkowy, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie najądrzy, zapalenia miednicy małej, bakteryjną waginoze, zapalenie owodni, obumarcie płodu, gorączkę połogową, zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego, kamienie moczowe, przewlekłe zapalenie stawów, zapalenie kości i szpiku kostnego, zapalenie osierdzia, a także zapalenie otrzewnej. Zakażenie te zazwyczaj pojawiają się u osób, które mają bardzo obniżoną odporność.

Diagnostyka i leczenie

Bakteria ta należy do bardzo specyficznych, a zarazem bardzo trudnych do wykrycia gatunków. Po pierwsze, jest najmniejszą wolno żyjącą bakterią. Po drugie, nie posiada ona wyodrębnionej ściany komórkowej. Związku z czym diagnostyka opiera się tylko i wyłącznie na testach PCR. Dokładniejsze badania możliwe są tylko w specjalistycznych laboratoriach. Mimo to, istnieje jeszcze jedna forma diagnostyki, która opiera się na hodowli komórkowej. Jednakże w przypadku ureaplasmy, metoda ta ma niską sprawdzalność, ze względu na krótką przeżywalność bakterii, która wynosi maksymalnie 5 dni.

Zamów badanie na tę chorobę: https://drwenerolog.pl/produkt/ureaplasma-test-badanie/

Leczenie bakterii i zakażeń przez nią wywołanych polega na włączeniu terapii antybiotykowej. Realizuje się ją poprzez makrolidy, czyli azytromycynę lub erytromycynę. Zdarza się również, iż do zwalczania wirusa zaleca się zażywanie tetracykliny. Okres leczenia trwa zazwyczaj do 14 dni. W przypadkach przewlekłych może zostać wydłużony, do momentu całkowitego usunięcia wirusa z organizmu.

Ureaplasma urealyticum – charakterystyka
4.9 (98.33%) 12 głosów

2 replies on “Ureaplasma urealyticum – charakterystyka”

  1. Mela pisze:

    Najważniejsze to nie dopuścić do zapalenia nerek. To jest chyba najgorsze z możliwych powikłań, które mogą w takich przypadkach się pojawić. A wtedy będzie trzeba to leczyć znacznie dłużej niż samą ureaplasmę.

  2. Wicia pisze:

    Bez przesady, są gorsze powikłania, ale rzeczywiście zapalenie nerek to nic przyjemnego i to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że bardzo często po prostu długo się je leczy i nie ma żadnej możliwości żeby to przyspieszyć. Nie dziwię się, że ludzie szukają pomocy u różnych znachorów, skoro nie ma możliwości zmiany na lepsze tradycyjną medycyną. Można stracić cierpliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 75 = 80