Jęczmień na oku w ciąży

Jęczmień na oku w ciąży
4.5 (89.33%) 15 głosów
Jęczmień na oku to dość częsta dolegliwość, która może pojawić się także u kobiet w ciąży. Czy jęczmień w tym przypadku stanowi jakiekolwiek zagrożenie i co można zrobić, by przyśpieszyć gojenie się zmiany?

Jęczmień na oku nie stanowi zwykle żadnego zagrożenia. Choć często jest on powodowany przez bakterie gronkowca, to jednak nie zawsze wskazane jest w tym przypadku stosowanie antybiotyków. Wielu lekarzy zaleca w takiej sytuacji stosowanie domowych metod, które minimalizują objawy tego schorzenia. Jęczmień na oku w ciąży powinien być leczony podobnie, jak w standardowym przypadku.

Objawy jęczmienia na oku

Jęczmień zazwyczaj objawia się widocznym niewielkim i wypukłym zaczerwienieniem. Tego typu ropień można zwykle zauważyć na zewnętrznej powiece. Dlatego wiele osób zdaje sobie sprawy z tego, że jęczmień może pojawić się również na wewnętrznej stronie powieki. Zazwyczaj pojawia się wtedy tylko niewielkie zaczerwienienie.

Leczenie jęczmienia na oku

Obydwie postacie jęczmienia leczy się zwykle w ten sam sposób. Trzeba pamiętać jednak, że nie należy stosować preparatów bezpośrednio na powierzchnię oka – w przypadku jęczmienia umieszczonego po wewnętrznej stronie powieki, kompresy stosuje się w odpowiednim miejscu po zewnętrznej stronie powieki. Krople do oczu w tym przypadku powinny zostać przepisane przez lekarza. Jęczmień oka w ciąży najbezpieczniej jest leczyć poprzez zastosowanie kompresów na bazie bardzo ciepłej wody. Można również wykorzystać napar ze świetlika, który zwykle łagodzi objawy jęczmienia.

Jęczmień zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia. Powinien po prostu zniknąć sam po kilku dniach. Zdarza się jednak, że zapalenie nawraca lub rozszerza się. Dodatkowo jęczmień może przerodzić się w tak zwaną gradówkę, która może wymagać innego sposobu leczenia. Dlatego w przypadku, gdy jęczmień w oku w ciąży nie znika, najlepiej udać się do lekarza, by kontrolował on rozwój tego typu infekcji. Lekarz może między innymi przepisać specjalną maść lub wymienione wyżej krople do oczu. W czasie trwania infekcji warto zrezygnować z makijażu a także prowadzić oszczędniejszy tryb życia. Jęczmień na oku objawia się bólem i swędzeniem, co zwykle uniemożliwia sprawne korzystanie ze zmysłu wzroku, tym bardziej, iż dodatkową dolegliwością może być także szczególna wrażliwość na światło.

Profilaktyka jęczmienia na oku

Jęczmieniowi trudno jest zapobiegać. Wspomniana wyżej przyczyna wystąpienia jęczmienia, czyli bakterie gronkowca, mogą bowiem naturalnie przebywać w organizmie. Pojawienie się jęczmienia w takim przypadku oznacza zazwyczaj osłabienie odporności. Warto mu zapobiegać między innymi poprzez prowadzenie regularnego trybu życia oraz stosowanie zdrowej diety. By zapobiec jęczmieniowi, kobiety w ciąży powinny unikać korzystania z tak zwanych wspólnych ręczników.

Zakazane jest również używanie cudzych kosmetyków do makijażu oczu. Warto także unikać wszelkich podrażnień oczu – zakazane jest przebywanie w zapylonych pomieszczeniach bez specjalnej ochrony oczu. Należy również robić przerwy w czasie pracy przy komputerze czy podczas oglądania telewizji.

2 replies on “Jęczmień na oku w ciąży”

  1. Ola K. pisze:

    Ojojoj, żebyście z tej paniki jeszcze nie poroniły… No bez przesady, chyba każda kobieta w ciąży wie, że nie można używać antybiotyków, a poza tym żaden zdrowy na umyśle lekarz antybiotyków jej nie przepisze.

  2. ciężarówka pisze:

    Ale to nie o to chodzi, żeby panikować, bo przecież w dużej mierze nie ma znaczenia to, że jest się w ciąży jak pojawia się jęczmień. Ale w takim przypadku trzeba przede wszystkim ostrzegać kobiety by właśnie nie spanikowały, bo jak hormony buzują to nie takie głupie rzeczy do głowy przychodzą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − 39 =