Jęczmień na oku u psa

Jęczmień na oku u psa
4.9 (97.5%) 16 głosów
Nasz pupil może cierpieć na te same choroby, co ludzie. Niestety, nie potrafią wcześniej poinformować właściciela o tym, co im dolega. Tylko uważna obserwacja zachowania zwierzęcia pozwala na wczesne wykrycie choroby i podjęcie odpowiednich działań. Podobnie jest z jęczmieniem na oku psa.

Czym jest jęczmień?

To infekcja bakteryjna, która objawia się powstaniem ropnia na zewnętrznej części górnej lub dolnej powieki, znacznie rzadziej na jej części wewnętrznej. Jego kształt przypomina ziarno zboża i stąd jego nazwa.

Najczęstszą przyczyną jęczmienia na oku jest gronkowiec, ale mogą go spowodować także inne drobnoustroje. W okresie osłabionej odporności, organizm nie potrafi samodzielnie zwalczyć intruza i dochodzi do zakażenia.

U człowieka jęczmień jest efektem pocierania oka brudnymi rękami, przebywaniem w zanieczyszczonych pomieszczeniach lub działaniem niektórych kosmetyków. Jęczmień w oku u psa to najczęściej wynik zanieczyszczeń środowiska, kurz i pył mogą doprowadzić do infekcji oka. Głowa psa jest na wysokości, na której narażona jest na wiele niekorzystnych czynników, zwłaszcza spalin i kurzu.

Objawy jęczmienia u psa

Jęczmień rozwija się przez kilka dni. Początkowo jest to uczucie swędzenia powieki w jednym miejscu, potem zaczerwienie, ból i wreszcie pojawia się ropień. Jego wielkość zależy od tego czy obejmuje jeden, czy kilka gruczołów łojowych powieki.

Jęczmień oka u psa w początkowej fazie może być zupełnie niezauważalny. Pies może pocierać oko łapą, ale najczęściej naszą uwagę zwraca obfita wydzielina z oka i zaczerwienienie powieki, potem pojawia się właściwy jęczmień. Sprawy nie można lekceważyć i należy udać się do weterynarza. Nie zawsze objawy przypominające jęczmień muszą go oznaczać, bardzo podobnie objawia się skórzak na oku, który jest bardzo niebezpieczny i wymaga interwencji lekarza weterynarza ze specjalnością okulistyczną.

Jęczmień na oku u psa – leczenie

Podobnie, jak w przypadku jęczmienia u ludzi, weterynarz przepisuje krople i maści do stosowania miejscowego. Dobre efekty przynosi także przemywanie oka naparem z herbaty lub rumianku, które mają właściwości ściągające.

Trzeba bardzo uważać, by pies nie rozdrapał jęczmienia i nie powstało wtórne zakażenie. Jest to o tyle trudne, że większość psów nie pozwoli sobie zakleić oka (zdzierają opatrunki). Trzeba w tym czasie poświęcać mu wiele czasu i odwracać uwagę od bolącego miejsca, a także łagodzić dolegliwości. Czasami leczenie jęczmienia u psa wymaga nie tylko leczenia miejscowego, ale także ogólnego leczenia antybiotykami. Decyzję podejmuje weterynarz na podstawie badania i oceny ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia.

Jęczmień na oku psa może mieć tendencje nawracające, co może prowadzić do jego przekształcenia w gradówkę, którą trzeba będzie usunąć chirurgicznie.

Szczególną uwagę trzeba zwracać na oczy ras psów, które mają długie grzywki. Włosy spadające na oczy utrudniają ich naturalne oczyszczanie i mogą być źródłem infekcji wynikającej z zabrudzenia. U psów takich ras trudniej jest też zauważyć zmiany na powiekach.

3 replies on “Jęczmień na oku u psa”

  1. morska toń rwie pisze:

    Nie ma co się spinać, bo warto od razu iść do weterynarza. Nam się może wydawać, że jest to jęczmień u psa, a tak naprawdę będzie to całkiem co innego. A pies nie powie, że cierpi i tylko smutno popatrzy i powie oczami, że coś jest nie tak i człowiek albo zrozumie i mu pomoże, albo nie…

  2. S pisze:

    Szkoda, że wiele osób lekceważy to jak pojawi się jęczmień u psa. A u człowieka stawanie na głowie, zwłaszcza jak u dziecka się pokaże. U psa to olewka i tylko nieliczni wiedzą, że trzeba od razu skonsultować to z weterynarzem.

  3. magda pisze:

    Witam, u mojego psa również dwa miesiące temu pojawiła się narośl na dolnej powiece. Po jakimś czasie powiększyła się do tego stopnia, że piesek zaczął ja rozdrapywać tworząc w ten sposób stan zapalny. Pierwszy weterynarz nakazał zostawić to w spokoju, twierdząc, iż ,,taka jego natura”. Drugi już w drzwiach uznał, że zmiana jest nowotworowa i bez żadnych badań należy niezwłocznie narośl wyciąć. Byłam w szoku. Zaczęłam szukać innych sposobów. Kupiłam w aptece maść ichtiolową kiedyś nazywaną czarną maścią. Smarowałam przez trzy tygodnie pałeczką poniżej narośli i delikatnie na powiece dwa razy dziennie. Po trzech tygodnia nie było juz śladu. Piesek czuje się doskonale:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 15 = 20