Jęczmień na oku u dziecka

Jęczmień na oku u dziecka
4.6 (91.58%) 19 głosów
Jęczmień na oku u dziecka to bardzo częsta przypadłość wśród dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Sprzyjają jej zabawy na świeżym powietrzu, w trakcie których dziecko dotyka okolic oczu brudnymi palcami oraz zaniedbania w zakresie higieny po wizycie w toalecie.

Objawy jęczmienia oka u dziecka

Wśród zauważalnych objawów jęczmienia oka u dziecka można wyróżnić obrzmienie i zaczerwienienie powiek, a także ból i świąd w tym miejscu oraz wyczuwalną zmianę w formie guzka. Jęczmień zwykle pojawia się pojedynczo, ale zdarza się również nieco rzadziej, że widoczne jest kilka guzków naraz.

Sposoby na jęczmień na oku u dziecka

Jeśli chodzi o sposoby na jęczmień na oku u dziecka, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie jednego z domowych sposobów, w postaci przyłożenia do zmienionego chorobowo miejsca okładu nasączonego naparem ziołowym lub też owiniętego w chusteczkę jaja ugotowanego na twardo. Może także pomóc masaż powiek.

Gdy dolegliwości są uciążliwe dla dziecka, warto jest udać się do lekarza. Zwykle w takich sytuacjach przepisuje on antybiotyki w postaci maści lub kropli. Zdarza się jednak, że konieczne jest zastosowanie bardziej intensywnych w swoim działaniu antybiotyków, podawanych w formie doustnej lub też hospitalizacja, w przypadku gdy jęczmieniowi oka towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Trzeba pamiętać o tym, że leczenie jęczmienia na oku dziecka wymaga wsparcia za strony opiekunów. Dziecko trzeba pilnować, by nie rozdrapywało zmiany w formie jęczmienia. Opóźnia to proces leczenia.

Powikłania jęczmienia oka u dziecka

Leczenie jęczmienia na oku u dziecka wymaga cierpliwości i podejmowania w tym zakresie odpowiednich decyzji. Nieleczenie lub też niewłaściwe leczenie tego schorzenia może skutkować w powstaniu tzw gradówki. Jest to niebakteryjne zapalenie powieki, związane z zamknięciem się ujścia gruczołu Meiboma (czyli tzw. gruczołu tarczkowego). W takim przypadku dochodzi do zgrubienia powieki. Jest to zmiana dość charakterystyczna, ponieważ nie wywołuje ona zaczerwienienia, ani nie jest bolesna. W przypadku gradówki, może dojść do przejściowych zaburzeń widzenia, takich jak astygmatyzm. Jest to związane z tym, że na rogówkę oka wywierany jest duży ucisk. W skrajnych przypadkach konieczna jest nawet interwencja chirurgiczna.

Czy jęczmieniu oka u dziecka można zapobiec?

Jęczmień oka to schorzenie, któremu można zapobiec przede wszystkim przez odpowiednią edukację dziecka w zakresie higieny rąk. Należy także uczulić dziecko na to, by nie dotykało ono rąk oraz nie ciągnęło rzęs. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zachorowania przez przedostanie się do oka oraz w jego okolice bakterii gronkowca.

Oprócz tego zdarza się, że dziecko nosi soczewki kontaktowe. Również nieumiejętne ich zakładanie oraz zaniedbania w zakresie ich czyszczenia mogą prowadzić do pojawienia się jęczmienia oka, dlatego warto jest poprosić o wsparcie ze strony okulisty, który we właściwy sposób poinstruuje dziecko decydujące się na takie rozwiązanie.

2 replies on “Jęczmień na oku u dziecka”

  1. Suzi pisze:

    Nie wiem jakie macie pomysły, ale ja mam zawsze kłopot jak wyjdzie jęczmień u dziecka. Przede wszystkim z tym, że nie mam pomysłów na to, żeby przekonać go do tego żeby w ogóle dał sobie pomóc. Nie chce trzymać zamkniętego oka, nie chce pocierania, na nic się nie godzi.

  2. stop szczepionkom pisze:

    A ktoś się w ogóle zastanowił co jest bezpośrednią przyczyną jęczmienia na oku u dziecka? Przecież to wszystko przez ograniczenie odporności, jakie funduje nam przemysł farmaceutyczny. Te wszystkie szczepionki nie pozostają bez wpływu na życie młodych ludzi. Potem byle katarek i już infekcja i bakterie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − 90 =