Jak leczyć trądzik różowaty grudkowo-krostkowy?

Trądzik różowaty (łac. rosacea, acne rosacea)  jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry polegającą na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych.

Choroba ta najczęściej dotyka osoby w dojrzałym wieku (najczęściej kobiet). Przyczyn jej wystąpienia może być kilka, np. uwarunkowania genetyczne, zakażenia roztoczami, drożdżakami, bakteriami, długotrwały stres, problemy hormonalne, nadmierne picie alkoholu i kawy, używanie ostrych przypraw, niewłaściwa dieta, korzystanie z solarium i częste kąpiele słoneczne bez użycia filtrów ochronnych, cera naczynkowa czy niewłaściwa dieta. Na problemy z trądzikiem różowatym narażone są częściej osoby o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.

Charakterstyka

Trądzik różowaty grudkowo krostkowy jest okresem choroby , w którym występuje przetrwały rumień oraz pojawiają się zmiany grudkowe i krostkowe, mogą również powstawać pajączki naczyniowe. Koniecznie musi być leczony we współpracy z lekarzem dermatologiem, który zleci odpowiednie leczenie. Poza odpowiednią pielęgnacją skóry, na terapię składa się leczenie miejscowe (kremy, żele) i ogólne (antybiotyki).

Pielęgnacja

Maść acnerose zawiera wszystkie niezbędne składniki pochodzenia naturalnego.

Do pielęgnacji cery z problemami grudkowo-krostkowymi najlepiej używać kosmetyków naturalnych, delikatnych, bez substancji, które drażnią skórę (parabeny, barwniki, syntetyczne zapachy, alkohol) . Dobrze jest wybierać naturalne kosmetyki z bioflawonoidami i witaminami C i K (poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych, uszczelniając je i zmniejszając rumień); alantoniną, kwasem hialuronowym i aminokwasami (o właściwościach nawilżających i odżywczych); z witaminą PP, i arniką górską (wzmacniające ściany naczyń krwionośnych); pantenol , ceramidy, witaminie E (o działaniu ochronnym i wzmacniającym płaszcz hydrolipidowy skóry); bisabolol  , ekstrakt z nagietka i algi (działających łagodząco i kojąco); miłorząb, kasztanowiec oraz arnika górska (mające  właściwości łagodzące rumień). Dodatkowo należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem, zabronione jest korzystanie z solarium.

Leczenie antybiotykami

Na zmiany grudkowo-krostkowe wskazana jest antybiotykoterapia, w związku z tym lekarz może przepisać antybiotyki z grupy:

–  tetracyklin (tetracyklina);

–  makrolidów (np. erytromycynę, azytromycynę, spiramycynę, klarytromycynę).

Leki te stosuje się nawet przez kilka miesięcy.

Do leczenia miejscowego używane są odpowiednie kremy i żele z antybiotykiem, np.: metronidazol.  Dobre działanie wykazuje również kwas azelainowy, który usuwa zmiany zapalne, grudki i krosty. Taka kuracja mimo, iż dosyć długo trwa powinna przynieść oczekiwane rezultaty.

Więcej na ten temat – http://zdrowiefaceta.pl/tradzik-rozowaty-na-plecach/

Dieta w leczeniu

W leczeniu trądziku ważna jest również dieta. Organizmowi powinniśmy dostarczyć przede wszystkim witaminę A, C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je między innymi w produktach takich jak: mleko, ryby morskie, czerwona papryka, cytrusy, dynia, szpinak, oleje roślinne czy orzechy. Są również produkty, których należy unikać, ponieważ powodują powstawanie kolejnych grudek i krostek. Należą do nich np. alkohol, czarna herbata, kawa, ostre przyprawy i cukry proste.

Niestety trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego grudkowo-kroskowego. Stosując odpowiednie leczenie zgodnie z zaleceniami dermatologa preparatami miejscowymi, antybiotykami lub laserem, można zminimalizować postęp choroby. Nie ma preparatów, które raz na zawsze zwalczą chorobę. Celem terapii jest zmniejszenie i usunięcie istniejących objawów, a następnie zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

Daj nam ocenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − = 81