Jak leczyć jęczmień na oku

Jak leczyć jęczmień na oku
4.6 (92.5%) 16 głosów
Jęczmień na oku to bardzo przykra dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku, chociaż najczęściej z tym problemem borykają się dzieci, które nie dbają w odpowiedni sposób o higienę rąk i dotykają brudnymi palcami powieki oraz inne okolice oczu. W ten sposób dochodzi w bardzo łatwy sposób do zainfekowania organizmu bakteriami gronkowca. W przypadku pojawienia się jęczmienia na oku można zastosować jedną z metod jego leczenia. Jak leczyć jęczmień na oku?

Domowe sposoby leczenia jęczmienia na oku

Leczenie jęczmienia na oku na samym początku odbywa się za pomocą domowych sposobów. Pierwszym z domowych sposobów leczenia jęczmienia oka są ciepłe okłady, nasączone naparem z takich ziół, jak m.in. nagietek, łopian, rumianek czy też świeża pietruszka. Zaletą takich okładów jest to, że są one całkowicie bezpieczne dla oczu. Aby zauważyć efekty leczenia jęczmienia, tego typu okłady należy przykładać 3-4 razy dziennie. Powinno się wówczas zauważyć wyraźną poprawę w postaci zmniejszenia bólu, przyspieszenia gojenia się jęczmienia oraz zminimalizowania ilości wydzielanej ropy. Oprócz okładów z ziół, pomocne mogą być także okłady z owiniętego w chusteczką jaja na twardo.

Okłady żelowe

Poza okładami z naturalnych specyfików, w likwidowaniu dolegliwości związanych z jęczmieniem oka można również stosować okłady żelowe dostępne w aptece. Aby leczenie tym sposobem było skuteczne, należy stosować 2-3 kompresy dziennie, przykładane na około kwadrans w pozycji leżącej. Tylko taka pozycja zapewnia skuteczne leczenie jęczmienia tą metodą.

Usuwanie ropy z jęczmienia

Przy jęczmieniu oka bardzo często pojawia się ropna wydzielina. Nie można jej jednak w żaden sposób wyciskać z jęczmienia, ponieważ grozi to wydłużeniem leczenia obrzęku i bólu, spowodowanego jęczmieniem. Może także wdać się w to miejsce zakażenie.

Szczególnie niebezpieczne jest opróżnianie jęczmienia z ropy, przez nakłuwanie go za pomocą igły. Ropę można usuwać jedynie w przypadku, gdy wypływa ze zmienionego chorobowo miejsca. Usuwanie ropy powinno się odbywać z wykorzystaniem lekkiej, bawełnianej chusteczki lub szmatki, przez co zminimalizowane zostanie ryzyko nawrotu objawów.

Środki leczenia farmakologicznego

W przypadku braku możliwości pozbycia się jęczmienia na oku domowymi sposobami, stosuje się środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków. Lekarz przepisuje w takim przypadku specjalną maść lub krople, których zadaniem jest zlikwidowanie przykrych dolegliwości, takich jak zaczerwienienie, obrzęk oraz wydzielina ropna ze zmienionego chorobowo miejsca. Gdy mamy do czynienia z rzadkim przypadkiem jęczmienia oka występującego w formie mnogiej, konieczne jest natomiast podanie antybiotyków w formie doustnej.

Wybór formy leczenia jęczmienia uzależniony jest zatem od stadium oraz od intensywności tego schorzenia. Leczenie jęczmienia oka zwykle nie jest długotrwałe, jeśli zastosuje się w tym celu właściwą metodę. Zwykle już po kilku tygodniach wszystko wraca do normy i można powrócić do normalnego funkcjonowania.

2 replies on “Jak leczyć jęczmień na oku”

  1. Farmer pisze:

    Nie dajcie sobie tylko wmówić, że leczenie jęczmienia na oku trzeba prowadzić za pomocą antybiotyków. Pełno jest lekarzy, którzy na katar by nawet chętnie antybiotyk zapisali, ale to skrajna głupota i nieodpowiedzialność.

  2. Mulder i Scully pisze:

    Ciepłe okłady na jęczmień można stosować nawet co dwie godziny. W gruncie rzeczy można nawet częściej, ale najważniejsze to nie przegiąć w żadną ze stron. Trzeba dać jęczmieniowi odpocząć, bo wtedy przejdzie znacznie szybciej i będzie spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =