Ile trwa jęczmień na oku

Ile trwa jęczmień na oku
4.7 (94%) 30 głosów
Jęczmień na oku, to nic innego, jak zwykły grudkowy ropień gruczołów, który znajduje się przeważnie na brzegach powiek. Swoim wyglądem jęczmień na oku przypomina ziarno zboża, stąd też wzięła się nazwa tej dolegliwości. Jak dłogo jęczmień na oku będzie nam dokuczał?

Jęczmień na oku nie tylko bardzo źle wygląda, ale jest bardzo bolesny, dlatego też każda osoba, która z nim się zetknie, szuka odpowiedzi na pytanie – ile trwa jęczmień w oku i jak go się szybko pozbyć?

Na początku warto wspomnieć o tym, że możemy spotkać się z jęczmieniem wewnętrznym oraz zewnętrznym. W przypadku jęczmienia wewnętrznego mamy najczęściej do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych Meiboma, dlatego też aby się go pozbyć, koniecznie musimy skorzystać z pomocy doświadczonego chirurga. W przypadku jęczmienia zewnętrznego mamy z kolei do czynienia z zapaleniem gruczołów powiekowych przyrzęsowych, a wydzielana ropa przeważnie sama spływa wzdłuż rzęs.

Jęczmień na oku najczęściej wywołany jest przez bakterie gronkowca. Dolegliwości tej w dużym stopniu sprzyja tarcie oczu brudnymi rękami, niedokładne zmywanie makijażu, czy też źle dobrane kosmetyki do oczu. Uważać muszą również te osoby, które często przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub mają kontakt z oparami oraz niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Jeżeli jęczmień pojawia się bardzo często, to może oznaczać, że mamy nieleczoną cukrzycę i należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ile trwa jęczmień oka i jak się go pozbyć?

Jęczmień na oku nie wymaga leczenia, chyba że trwa on naprawdę bardzo długo, albo ma tendencję do częstych nawrotów. Jęczmienia nie można wyciskać, ani przyduszać, ponieważ możemy narobić sobie niepotrzebnie kłopotu. Jęczmień na powiece musi samodzielnie dojrzeć i wypłynąć, czy też samoistnie zniknąć.

Przeważnie jęczmień na oku trwa do kilku dni (jego proces tworzenia trwa 4-5 dni).
Istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów, dzięki którym nie tylko przyśpieszymy zniknięcie jęczmienia, ale również zredukujemy jego dolegliwości. Osoby, które chcą złagodzić ból, powinny skorzystać w pierwszej kolejności z ciepłych okładów na powieki. Dobrze sprawdza się również specjalna maść okulistyczna. Można również skorzystać z pomocy lekarza, który powinien przepisać nam leki.

Powracający jęczmień na oku

Niestety bardzo często zdarza się tak, że nawet wyleczony w 100% jęczmień po pewnym czasie powraca, zwłaszcza w sytuacjach kiedy nasz organizm jest bardzo osłabiony. Nawracanie jęczmienia spowodowane jest rozsiewem bakterii, które go powodują, dlatego też niezbędna jest pomoc okulisty.

Specjalista powinien przepisać nam specjalne krople do oczu z antybiotykiem, dzięki którym pozbędziemy się raz na zawsze tego kłopotliwego problemu. Oprócz kropli do oczu, bardzo dobrze sprawdzają się również antybiotyki doustne, dzięki którym uodpornimy nasz organizm przed bakteriami wywołującymi jęczmień na oku.

3 replies on “Ile trwa jęczmień na oku”

  1. Michał pisze:

    U mnie 2-3 dni i jęczmień znika. Cieszy mnie w sumie to, że inni mają gorzej, choć oczywiście powinno być tak, że to całkowicie niepotrzebne i złe emocje…

  2. Viola pisze:

    No to masz wyjątkowo duże szczęście, bo w większości przypadków jęczmień na oku to nawet tydzień, a 4-5 dni to praktycznie norma. Jak minął Ci po dwóch dniach, to znaczy, że jesteś młody albo masz bardzo silny organizm, który szybko radzi sobie z infekcjami i szybko się regeneruje.

  3. Smart pisze:

    Ja juz 5 dni mam ten jęczmień. Robie okłady ciepłe z rumianku i czekam. Juz prawie zeszło ale jeszcze widzę , że ta powieka nie wygląda do końca tak jak powinna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 41 = 50