Domowe sposoby na zapalenie zatok

Ból głowy i trudny do wytrzymania katar to najczęstsze objawy zapalania zatok. Wiele osób lekceważy powyższe objawy, dopóki nie uniemożliwiają one normalnego trybu życia. Tymczasem nieleczone zapalenie zatok może skutkować powikłaniami, które mogą prowadzić do śmierci. Na co warto zwracać uwagę i jakie są możliwe metody leczenia zapalenia zatok?

Zapalenie zatok może rozpocząć się zwykłym katarem. Ta choroba bardzo często jest bowiem spowodowana inną infekcją górnych dróg oddechowych. Dlatego początkowe objawy mogą przypominać standardowe przeziębienie – to między innymi osłabienie oraz gorączka. Kiedy jednak pojawią się dodatkowe objawy, takie jak bardzo mocny katar oraz ból różnych części twarzy, może wskazywać na zapalenie zatok.

Leczenie zapalenia zatok

W przypadku, gdy objawy są spowodowane przez zapalenie zatok szczękowych, ból pojawia się zwykle w okolicach oczu i górnej szczęki. Jeśli schorzenie przebiega bardzo gwałtownie, warto zwrócić się do lekarza. W przypadku, gdy infekcja została spowodowana przez zakażenie bakteryjne, konieczne jest podanie antybiotyku. Zapalenie zatok spowodowane tego typu infekcją ma zazwyczaj ostry przebieg i trudno jest je zlekceważyć. Jednak nie jest to jedyna forma zapalenia zatok. Niekiedy jedynym objawem choroby jest lekki katar i ból, który nie znika przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Jest to tak zwane przewlekłe zapalenie zatok. To właśnie ta postać choroby zazwyczaj powoduje powikłania.

Leczenie ostrego zapalenia zatok zależy od tego, co spowodowało infekcję. W przypadku zapalenia spowodowanego działaniem wirusa, lekarz przepisuje leki obkurczające błonę śluzową, które mają za zadanie zminimalizować objawy choroby. W sytuacji, gdy zapalenie zostało wywołane przez bakterie, konieczne jest leczenie antybiotykiem. Terapia trwa minimum dziesięć dni.

Inaczej leczone jest przewlekłe zapalenie zatok. Jeśli ta postać choroby została wywołana przez nieleczone zapalenie zębów, również konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Kuracja w tym przypadku trwa jednak znacznie dłużej – nawet kilka tygodni.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Zarówno w przypadku ostrego, jak i przewlekłego zapalenia zatok, warto również wdrożyć naturalne metody leczenia. W przypadku jednak, gdy przewlekłe zapalenie zatok zostało wywołane przez alergię, warto skonsultować wybrany sposób leczenia z lekarzem.

Podstawową metodą, która może wspomóc standardowe leczenie zatok, jest aromaterapia. Najczęściej w tym celu zaleca się zastosowanie inhalacji – wystarczy kilka kropli olejku i naczynie pełne gorącej wody.

Mniej efektywną metodą jest pokropienie olejkiem na przykład chusteczki i wdychanie oparów. Do tego typu inhalacji zaleca się przede wszystkim olejek eukaliptusowy. Można również wykorzystać olejek lawendowy oraz miętowy.

Niektórzy zalecają również wdychanie oparów rozgrzanej soli jodowanej – należy to jednak robić ostrożnie. Do metod samoleczenia należy również płukanie nosa osoloną ciepłą wodą. Ten sposób można niekiedy stosować zastępczo zamiast kropli obkurczających błonę śluzową.

Wśród naturalnych metod wymienia się również stosowanie ciepłych kompresów na czoło lub nawet na całą twarz.

Domowe sposoby na zapalenie zatok
4.6 (92.5%) 8 głosów

2 replies on “Domowe sposoby na zapalenie zatok”

  1. Emil pisze:

    Nie byłoby ponad połowy zapalenia zatok, albo i jeszcze więcej, gdyby nie to, że ludzie chodzą z katarem i nic z nim nie robią. A jest tyle domowych sposobów żeby wyleczyć zatoki i nie tylko, ale generalnie na wszystkie górne drogi oddechowe. I nie trzeba jakiejś specjalistycznej wiedzy, żeby to zrobić, wystarczy po prostu jeść zdrowo i jak najczęściej wydmuchiwać nos.

  2. dr Clown pisze:

    To wszystko prawda, ale weź pod uwagę, że na zapalenie zatok najczęściej chorują dzieci a nie dorośli. Zwłaszcza, że małe dzieci nie mają jeszcze umiejętności żeby nie tylko samemu, ale nawet z kimś wydmuchać nos. I nie ma się co dziwić, że potem chorują na zapalenie zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 30 = 31