Domowe sposoby na jęczmień na oku

Domowe sposoby na jęczmień na oku
4.6 (92.5%) 24 głosów
Domowe sposoby na jęczmień na oku obejmują przede wszystkim metody, które zmniejszają dolegliwości w przypadku tej choroby. Jakie są domowe i naturalne metody leczenia i kiedy są one niewystarczające?

Domowe sposoby na jęczmień oka to między innymi zastosowanie bardzo ciepłych kompresów. W tym celu należy zamoczyć w bardzo ciepłej wodzie sterylny wacik lub gazik. Ciepło w tym przypadku działa przede wszystkim przeciwbólowo. By wzmocnić działanie tego typu kompresów, warto zastosować w tym celu nie zwykłą wodę, ale napary ziołowe. Znany z właściwości łagodzących w przypadku infekcji oczu jest przede wszystkim świetlik lekarski. Natomiast w celu szybszego wygojenia zmiany chorobowej, dobrze jest zastosować odwar z natki pietruszki.

Złoto na jęczmień oka

Znanym przez wszystkich sposobem na jęczmień jest zastosowanie złotej lub srebrnej obrączki. Wiele osób uważa, że w tym przypadku działanie lecznicze wynika z wydobywania się z tych przedmiotów leczniczych jonów. Badania jednak przekonują, że to niemożliwe. Działanie złotej obrączki jest raczej podobne do przykładania ugotowanego jajka – istotne jest po prostu działanie temperatury. Możliwe jest również, że przykładanie tego typu przedmiotów ma po prostu działanie placebo, podobnie jak wiązanie nitki na jednym z palców dłoni, gdy podejrzewa się, że infekcja zaczyna się rozwijać.

Odpowiednia dieta na jęczmień w oku

Do domowych metod na jęczmień można zaliczyć również dietę. Niektórzy uważają, że tego typu infekcja spowodowana jest niedoborem witaminy A. Jak powszechnie wiadomo, tej witaminy lepiej jest nie przyjmować w formie suplementów. O wiele korzystniej jest wprowadzić do diety produkty, które zawierają witaminę lub prowitaminę A, w formie tak zwanego beta karotenu. Pozwala to na nieprzekroczenie dozwolonej normy tej substancji. Przed wprowadzeniem do diety znacznych zmian należy pamiętać, że nie w każdym przypadku powodem wystąpienia zmian na oku jest brak witaminy A.

Inne sposoby na jęczmień oka

Domowe sposoby na jęczmień w oku powinny zacząć działać dość szybko. Oprócz stosowania ciepłych kompresów warto jest w tym czasie odpoczywać – jęczmień na oku wywołuje bowiem często nie tylko ból i swędzenie, ale także nadwrażliwość na światło. Warto również zadbać o to, by drobnoustroje nie zaatakowały ponownie. Do działań profilaktycznych zalicza się przede wszystkim dbanie o higienę. Zabronione jest korzystanie z cudzych kosmetyków do oczu czy ręczników. Również używanie tych samych gazików do wykonywania kompresów może doprowadzić do ponownego zakażenia.

W sytuacji, gdy po kilku dniach nie widać żadnej poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Zdarza się, że jęczmień nie chce pęknąć samoistnie i konieczne jest mechaniczne oczyszczenie ropnia.

Również wtedy, gdy obok jednego jęczmienia pojawiają się kolejne, wskazana jest rozmowa ze specjalistą. Przy rozleglejszych i poważniejszych infekcjach niezbędne staje się zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Aby możliwe było precyzyjne dobranie leków, konieczne może być wykonanie posiewu. Nawracające pojawianie się jęczmienia najczęściej zdarza się u dzieci – warto wtedy skonsultować się z pediatrą.

2 replies on “Domowe sposoby na jęczmień na oku”

  1. Onorka pisze:

    Żadnych obrączek, pocierania i innych kombinacji. Przecież to jest placebo, nic nie daje. Ciepłe kompresy na jęczmień są najlepsze, a jak jeszcze dodamy do tego właściwe zioła, to będzie najzdrowiej i najszybciej przejdą wszystkie dolegliwości.

  2. Jędrzej pisze:

    Jedno drugiego nie wyklucza. Przecież pocieranie gorączką działa tak samo jak gorący kompres na jęczmień oka. W obu przypadkach chodzi o podwyższenie temperatury, a nie jakieś opiłki złota czy inne rzeczy. Przede wszystkim musi zwiększyć się temperatura.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 48 = 50